Aż do wtorku potrwają oficjalne „urodziny Lublina” świętującego 700-lecie nadania praw miejskich. Goście mają do wyboru wiele atrakcji: coś dla oka, coś dla ucha, coś do tańca, coś na ząb... Można świętować na wesoło, poważnie, ludowo... I wszystko za darmo. Poza towarami na straganach
Aż cztery dni potrwa z tej okazji Jarmark Jagielloński. Zacznie się w sobotę, a zwinie we wtorek. Wystawcy przywiozą na Stare Miasto różne wyroby rzemieślnicze i smakołyki. Będą to również goście zagraniczni, jak choćby Ferenc Fazekas, który 200 km od Budapesztu tworzy swoją ceramikę, z nożami własnej produkcji przyjedzie Luboš Majan zajmujący się także wyrabianiem... biczów.
Przyjadą też goście z różnych stron Polski. Wśród nich Jarosław Rodak trudniący się garncarstwem od czasów Gierka, ale nie tylko garncarstwem, bo wyrabia także figury świętych, za które zdobył niejedną nagrodę. Na zabawki można się wybrać na przykład na stoisko Wiesławy i Mariana Łobzów, którzy malują zabawki w bardzo stare wzory, więc na postacie z kreskówek nie ma co się nastawiać. Opisując dostawców moglibyśmy zapisać całą gazetę, bo gości będzie ponad 250. Przyjadą nie tylko z towarami, ale też wiedzą. Na przykład o tym, jak zrobić prawdziwy ser.
Jarmarczne zabawy
Jarmark to także atrakcje muzyczne. Od soboty do poniedziałku koncerty będą się odbywać na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena (Dominikańska 1). Już w sobotę (godz. 19) wystąpi tu Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego, a po nich scenę przejmie (o godz. 20.30) rumuńska kapela Taraf de Haïdouks. Największą z koncertowych atrakcji jarmarku ma być niedzielny koncert re:tradycja, czyli spotkanie gwiazd polskiej sceny muzycznej z artystami muzyki tradycyjnej. Będzie tu Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Kayah, Antoni Gralak, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Butrynów, Janina Chmiel i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Początek o godz. 20, koncert potrwa dwie godziny.
W poniedziałek zagrają dwa zespoły: polskie Odpoczno (19.30) i galicyjskie Radio Cos (20.30). We wtorek koncerty będą w innych miejscach. O 15.30 w Warsztatach Kultury (Grodzka 5a) posłuchać będzie można pieśni tradycyjnych Lubelszczyzny i Kurpi, zaś o 20 Sefardix Trio zaczarować ma połączeniem muzyki żydowskiej, jazzu, czy też wokaliz, a czarowanie ułatwi kameralna przestrzeń wirydarzu dominikanów.
Oczywiście Jarmark Jagielloński to również spektakle, projekcje filmowe (niedziela, poniedziałek, wtorek, Warsztaty Kultury, godz. 20) i nie mogłoby się obyć bez wieczornych potańcówek do drugiej w nocy (sobota, niedziela, poniedziałek, ul. Dominikańska 1).
Sen o mieście
Urodziny Lublina to nie tylko Jarmark Jagielloński. W sobotę, niedzielę i poniedziałek na dziedzińcu Zamku wystawiony będzie spektakl „Sen o mieście”, który już dwukrotnie przyciągnął tu tłumy. Przedstawienie trwa 45 minut i jest atrakcyjną wizualnie opowieścią o historii Lublina, spacerem po najważniejszych momentach z historii miasta. Widowisko zaczyna się o godz. 21.
Wielki koncert
Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów oraz Natalia Wilk, lubelskie chóry i orkiestry wystąpią we wtorek na pl. Zamkowym w wielkim widowisku muzycznym „Zakochani w Lublinie” (początek o godz. 20). Ta jazzrockowa kantata Tomasza Momota miała swoją premierę w styczniu w Centrum Spotkania Kultur. Nagrania obejrzało w internecie już 800 tys. ludzi. Po koncercie na al. Tysiąclecia po stronie Zamku i dworca będą podstawione dodatkowe autobusy.
Może film?
Od soboty do poniedziałku wyświetlane będą w Teatrze Starym filmy o Lublinie. Projekcje są darmowe, trzeba tylko odebrać w kasie teatru bezpłatną wejściówkę. Projekcje będą się zaczynać o godz. 13.
Na sobotę zaplanowano filmy dokumentalne „Magiczne miasto”, „Tajemnica śmierci wojewody” i „Na wolność to wszystko zamienisz”. Dokumenty zobaczymy także w niedzielę, gdy w repertuarze są filmy „Przed sierpniem był lipiec”, „Historia pewnego sumienia”, „Hakerzy „Solidarności” i „Zwierzę na papierze”. W poniedziałek można się wybrać na „Voltę” i „Carte Blanche”.
Z bliska
Ten, kto zechce z bardzo bliska popatrzeć na historię miasta, może zobaczyć oryginał aktu lokacyjnego, którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie 15 sierpnia 1317 r. Dokładnie w 700. rocznicę tego wydarzenia dokument będzie pokazany zwiedzającym w Muzeum Lubelskim na Zamku.
Trąbimy!
W programie obchodów 700-lecia jest też: * XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (wtorek, godz. 16, Rynek) z udziałem 40 hejnalistów. Będą również * pokazy multimedialne fontanny na pl. Litewskim (12, 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 22), zaś * Wystawę wizerunków Lublina w malarstwie, grafice i rysunku można do 15 sierpnia oglądać w muzeum na Zamku od godz. 10 do 18. A już całkiem na dokładkę, 17 sierpnia będzie można obejrzeć przed Trybunałem Koronnym * spektakl o sądzie diabelskim, czyli znaną lubelską legendę. Początek o godz. 19.09.